Wspomnienia dwóch uczniów Przemysława Kramarza oraz Adriana Rudnickiego z pobytu w Trutnov.

"Dnia 13.10.2012 wyjechaliśmy w ramach wymiany uczniowskiej do Akademii Leśnej w malowniczej górskiej miejscowości Trutnov, leżącej w północnej części Czech. Pierwszego dnia po przybyciu na miejsce zapoznaniu się z dyrekcją szkoły, pozostawianiu rzeczy w pokojach ruszyliśmy zwiedzać miasto. Było ono piękne, zadbane ale mieliśmy wrażenie jakby wszyscy z niego wyjechali. Na ulicach Trutnov nie widzieliśmy ludzi. Popołudnie oraz wieczór spędziliśmy na odpoczynku.
Kolejnego dnia po śniadaniu poszliśmy zwiedzać szkołę. Na korytarzach dwupiętrowego budynku znajdowały się liczne gabloty o tematyce leśnej.
W poniedziałek rano nadszedł czas na pracę. Pojechaliśmy na powierzchnie leśną gdzie czekali na nas uczniowie z klasy II. Przyjęli nas ciepło i serdecznie. Tego dnia zabezpieczaliśmy świerkowe uprawy przed obgryzaniem przez zwierzynę. Praca na zboczu góry w dobrą pogodę daje niezapomniane widoki i ogromną przyjemność. Po powrocie z praktyk obiad w tradycyjnym czeskim stylu, tzn. z dużą ilością kminku.

Kolejnie czas wolny.
We wtorek, środę oraz czwartek pracowaliśmy z pilarkami. Co dzień rano jechaliśmy do warsztatów szkolnych, pracowali tam wykwalifikowani mechanicy, dbali o to, aby szkolny park maszyn był sprawny i gotowy do użycia. Pracowaliśmy na składnicy drewna dokonując przeżynki drewna. Przez kolejne dwa dni wykonywaliśmy trzebież. Drzewostany świerkowe nie należą do najłatwiejszych z powodu ugałęzienia, kolejnym utrudnieniem było ukształtowanie terenu i brak szlaków zrywkowych. Musieliśmy wyciągać drewno pod górę do najbliższej drogi. Tam składaliśmy je w pakiety.
W środę poszliśmy również na strzelnicę znajdującą się w internacie. Czekał tam już na nas opiekun. Przygotował broń i mogliśmy wyładować swoje emocje w tarczę.
W czwartek po praktykach pojechaliśmy do Svobody nad Upou. Stamtąd wybraliśmy się z absolwentami naszej szkoły na Czarną Górę. Widoki były przednie, Panorama na Trutnov, w oddali wyłaniające się szczyty gór ponad chmury. Po powrocie do Svobody koledzy opowiadali nam wiele o tym jak jest w ich nowej szkole, oprowadzili nas po części internatu oraz pokazali otoczenie szkoły. Pożegnaliśmy się z nimi jednak z myślą powrotu w poniedziałek.
W piątek nauczycielka od j.angielskiego z trutnovskiej szkoły zabrała nas do skalnego miasta. Dzieło naszej Ziemi sprzed tysięcy lat zapierało dech w piersiach. Było to po części spowodowane zmęczeniem, ale było warto. Skały Andrszpadzkie są szczególnie lubiane przez alpinistów. Tego dnia po powrocie z uczniami z Czech poszliśmy na basen.

W sobotę oraz niedzielę pracowaliśmy na szkółce leśnej. W sobotę po pracy z opiekunem kolejny raz byliśmy na basenie, a w niedzielę pojechaliśmy na ekstra ligowy mecz hokeja w Pardobicach. Drużyna której kibicowaliśmy wygrała 5-4. Był ogrom emocji.
Nadszedł poniedziałek i kolejny wyjazd do szkoły w Svobodzie nad Upou gdzie czekali na nas koledzy będący absolwentami Naszej szkoły oraz miejscowi nauczyciele uczący obsługi maszyn. W klasie maszynoznawstwa leśnego mieliśmy zajęcia na symulatorze maszyn wielooperacyjnych po czym pojechaliśmy do lasu, tam czekały dwa harwestery oraz forwarder. Przedstawili nam maszyny po czym odbył się pokaz pracy harwestera. Każdy z nas mógł sprawdzić swoje siły na forwarderze.
We wtorek zaplanowaną mieliśmy wycieczkę do Harahov. Dołączyli do nas dwaj leśnicy z  Karkonoskiego Parku Narodowego. Odwiedziliśmy hutę szkła i browar, po czym pojechaliśmy w Karkonosze. W oddali było widać duże miasta np. Liberec.

Weszliśmy w wyższe partie gór, przekroczyliśmy polsko-czeską granicę i nad naszym krajem ujrzeliśmy wspaniały widok. Chmury leżące głęboko pod nami, nisko nad ziemią, otulające krajobraz górski u stóp. W drodze powrotnej po spacerze wzdłuż strumienia weszliśmy na skocznię narciarską „Adidas Arena Harahov”

Na sam koniec wycieczki zabrali nas do nadleśnictwa gdzie było muzeum leśnictwa założone przez tego samego człowieka który był z nami przez cały dzień. Były tam prezentacje multimedialne oraz przedmioty związane z myślistwem, zrywką drewna, ścinką drewna, hodowlą lasu, wykorzystywaniu produktów lasu i wiele, wiele innych, których nie sposób spamiętać.

Kolejnego dnia już powrót do domu, lecz przed tym z jednym z nauczycieli poszliśmy do podziemnych korytarzy znajdujących się pod przyszkolnym parkiem miejskim. Wyjazd był bardzo ciekawy, niezapomniany i myślę że na pewno niejeden z nas jeszcze odwiedzi tamtą część Europy. Najbardziej byliśmy zachwyceni parkiem maszynowym i widokami. Wieczory i czas wolny spędzaliśmy na integracji z kolegami i koleżankami z Czech poznając ich język i tradycje."

 

Rudnicki Adrian

Kramarz Przemysław


Szkoła prowadzona przez:

 

 

Zespół Szkół Leśnych w Rogozińcu

Rogoziniec 115
66-210 Zbąszynek

tel/fax: 68 38 40 241

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

      Biuletyn informacji publicznej       

Inspektor Danych Osobowych

Agnieszka Chwałkowska

e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.