Do dziś w polskiej tradycji łowieckiej dzień św. Huberta jest okazją do tzw. hubertowin, czyli polowania zbiorowego o charakterze szczególnie uroczystym, z zachowaniem historycznych wzorców i ceremoniałów (m.in. sygnałów łowieckich).Organizowane tego dnia polowania poprzedzają często msze święte intencji przyrody i myśliwych. „Odbywają się one nie tylko w kościołach, ale także przy leśnych kapliczkach poświęconych temu patronowi. Co ciekawe, w mszy uczestniczą zwierzęta używane podczas polowań, m.in. psy, sokoły czy konie”   Polowanie hubertowskie kończy biesiada myśliwych przy ognisku.Wśród jeźdźców (Hubertus konny) urządzana jest natomiast gonitwa, podczas której konno ściga się tzw. lisa, jeźdźca z ogonem przypiętym do lewego ramienia. Ten, kto go zerwie, wygrywa, ma prawo wykonać rundę honorową wokół miejsca pogoni, i za rok sam ucieka jako lis.

  Obchody święta mają zapewnić dobre wyniki w nadchodzącym sezonie.

          

8 listopada na strzelnicy myśliwskiej, uroczystą Mszą świętą uczniowie, nauczyciele oraz zaproszeni goście, rozpoczęli szkolne obchody Dnia św. Huberta. Oprawę muzyczną mszy św. przygotował szkolny Zespół Sygnalistów Myśliwskich. Organizatorem uroczystości była klasa III L wraz z wychowawcą. Po mszy św. uczniowie wszystkich klas rozpoczęli zmagania konkursowe. Rywalizacja odbywała się w następujących konkurencjach: pogoń za lisem, rozpoznawanie sygnałów myśliwskich, konkurs wiedzy przyrodniczo-łowieckiej, strzelanie do rzutków.  Na uczniów czekały również konkurencje „niespodzianki”.

 

      Zwyciężyła drużyna z klasy II Z. Drugie miejsce zajęły ekipy z klasy IV L i I L, trzecie miejsce przypadło w udziale organizatorom czyli klasie III L. Po wręczeniu nagród zwycięzcom i pamiątkowych dyplomów  drużynom, na wszystkich czekał ciepły posiłek.

 

 


Szkoła prowadzona przez:

 

 

Zespół Szkół Leśnych w Rogozińcu

Rogoziniec 115
66-210 Zbąszynek

tel/fax: 68 38 40 241

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

      Biuletyn informacji publicznej       

Inspektor Danych Osobowych

Agnieszka Chwałkowska

e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.