20.10.2016 roku naszą szkołę odwiedził Pan dr inż. Marcin Włoch - pracownik Ogrodu Dendrologicznego przy Wydziale Leśnym Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Nasz gość zaprezentował niezwykle ciekawy pokaz arborystyczny. Dotyczył on ścinki drzewa, którego korona powinna wylądować w takim miejscu, żeby nie uszkodzić np. cennego nalotu czy też sztucznego odnowienia. W praktyce leśnej tego rodzaju ścinka powinna dotyczyć m.in. nasienników. Poza terenami leśnymi takie sposoby wycinania drzew praktykowane są m.in. na terenach zurbanizowanych czy na cmentarzach.

Zobacz: Galeria

 Pomocnikiem Pana Marcina został mianowany Tomasz, który dzielnie, choć jeszcze nie do końca profesjonalnie, manewrował liną, do której podwieszony był ścięty wierzchołek drzewa.

Rzeczą ludzką jest fascynacja zdarzeniami niecodziennymi, które nierzadko powodują u nas odczucie grozy - stąd też najbardziej interesującym momentem było dla obserwujących kołysanie się Pana Marcina na pozbawionym korony wierzchołku ścinanego drzewa... Sytuacja ta sprawiła, że na pewno zapamiętamy Pana Doktora i jego umiejętności.

Dzisiejszy pokaz arborystyczny utwierdził nas w przekonaniu, że tego typu praca to nie jest zajęcie dla cegiełki*, ale dla naprawdę inteligentnego, trzeźwo myślącego i odważnego człowieka. Pan Doktor tłumaczył nam, iż mimo doświadczenia (ponad 80 drzew ściętych w podobny sposób) należy zawsze odrobinę bać się ścinanego drzewa i nie należy nigdy podejmować świadomego ryzyka. Dożywotnim związaniem z rodziną Pan Doktor wytłumaczył rezygnację ze ścinki pierwotnie wybranej sosny, która okazała się drzewem niebezpiecznym tuż po dotarciu do podstawy jej korony.

Oprócz samej techniki ścinki poznaliśmy przybliżone koszty uposażenia arborysty. A co najważniejsze, wiemy, że absolwent naszej szkoły ma także możliwość pracować na własny rachunek jako arborysta. Wystarczy tylko odrobina zaangażowania i chęci (skorzystania choćby z tego co oferuje uczniom nasza szkoła) no i oczywiście potrzebne są też pieniądze... Ale i te się znajdą, kiedy młody rozum trzeźwy, otwarta głowa i gotowe ręce do pracy  Zawsze wierzę w Was bardziej niż Wy sami w siebie Drodzy Uczniowie (prawie zawsze)! Dziękuję Panu dr Marcinowi Włochowi za poświęcony nam czas, który na pewno nie był zmarnowany! Dziękuję w imieniu swoim, nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół Leśnych w Rogozińcu! Bezpiecznej pracy, samych bezpiecznych lądowań!

Darz Bór!


Szkoła prowadzona przez:

 

 

Zespół Szkół Leśnych w Rogozińcu

Rogoziniec 115
66-210 Zbąszynek

tel/fax: 68 38 40 241

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

      Biuletyn informacji publicznej       

Inspektor Danych Osobowych

Agnieszka Chwałkowska

e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.