HISTORIA KOŁA

Działalność naszego koła sokolniczego rozpoczęła się  w 1973 roku dzięki staraniom Huberta Kudlaszyka, który ukończywszy kurs w Tucholi z innymi chętnymi osobami w naszej szkole, zbudował sokolarnię. Nabył on także pierwszego ptaka, samicę jastrzębia "Dorę", która rok później nieszczęśliwie ucieka i ginie. Przez pewien czas nie następowały znaczne zmiany, dopiero w 1980 roku  Adam Handzel wykonał nowy projekt sokolarni, który przetrwał do roku 2003. Otrzymał on  wyróżnienie za zasługi w reaktywowaniu i rozwoju współczesnego sokolnictwa. Ten zaszczyt spotkał także koło sokolnicze w Rogozińcu. Ptaki, które przebywają w naszej sokolarni, zwykle przynoszone są przez ludzi, zazwyczaj z jakąś kontuzją. Jedyną legalną metodą ich pozyskiwania jest kupno od certyfikowanych hodowców, co wiąże się z uzyskaniem pozwolenia PZŁ na trzymanie ptaka szponiastego w niewoli oraz polowania z nim.

Decyzją Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z dnia 19.09.2013 został utworzony w Zespole Szkół Leśnych w Rogozińcu Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt. W Ośrodku są leczone i rehabilitowane osobniki zwierząt z gromady ptaki, należące do rzędów: sokołowate i sowy. opiekunem koła łowiecko-sokolniczego, oraz Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt jest mgr inż. Mikołaj Jakubowski.

DZIAŁALNOŚĆ KOŁA

Czym się zajmujemy

Nasi uczniowie zajmują się sokolnictwem jako swoim hobby, a także aby poszerzać swoje zainteresowania. Sokolnictwo to(myślistwo ptasie ) - jedna z gałęzi łowiectwa; sztuka układania  ptaków szponiastych oraz łowy przy użyciu tych ptaków. Ptaki wykorzystywane w tej dziedzinie to:Harris Hawk (Parabuteounicinctus), Raróg górski (Falcobiarmicus), Jastrząb gołębiarz (Accipitergentilis), Sokół wędrowny (Falcoperegrinus), Raróg (Falcocherrug). Uczniowie ZSL w Rogozińcu posiadają własne ptaki.

Zadania koła

  • Opieka nad podopiecznymi Ośrodka
  • Edukacja przyrodnicza. Udział w imprezach szkolnych
  • Reprezentowanie szkoły na różnego rodzaju przedsięwzięciach
  • Udział w wystawach i Targach Łowieckich
  • Pokazy ptaków w sokolarni.

 Cele koła

  • Rehabilitacja ptaków szponiastych, które trafiły do naszego Ośrodka
  • Edukacja sokolniczo-łowiecka
  • Pielęgnowanie tradycji sokolniczej oraz łowieckiej.

 

WSZYSTKICH ZAINTERESOWANYCH ZAPRASZAMY OD PONIEDZIAŁKU DO CZWARTKU

OD GODZ.15.00 DO 17.OO


GALERIA 

 

 

 


Szkoła prowadzona przez:

 

 

Zespół Szkół Leśnych w Rogozińcu

Rogoziniec 115
66-210 Zbąszynek

tel/fax: 68 38 40 241

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

      Biuletyn informacji publicznej       

Inspektor Danych Osobowych

Agnieszka Chwałkowska

e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.